10.05.2018 – blue rose – workshop

Blue Rose

Projektuję, produkuje i prowadzę część elektroniczną projektu BLUE ROSE

„Blue Rose” inspirowana jest motywem z serialu wszechczasów Twin Peaks, a odnosi się do akcji NASA – National Aeronautics and Space Administration o kryptonimie SETI, polegającej na poszukiwaniu sygnałów radiowych będących wytworem innych inteligentnych cywilizacji.
Projekt składa się z trzech części:
–> godz. 15:00: performans dźwiekowy Piotr Mełech w Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka w Potarzycy; artysta improwizował będzie z sygnałem transmitowanym na żywo z sześciu różnych radioteleskopów pod planetaryjnym nieboskłonem
–> godz. 16:00: warsztaty z tworzenia prostych syntezatorów prowadzone przez Roberta Gogola w Kołorking Muzyczny
(ograniczona liczba miejsc! zapisujcie się na festiwalnsk@gmail.com)
Uczestnicy warsztatu proszeni o przybycie ze smartfonem / laptopem i własnym internetem do streamingu sygnałów do przetworzeń!
–> godz. 19:00: performans dźwiękowy Piotra Mełecha vol. 2 w Kołorking Muzyczny, tym razem z uczestnikami warsztatów, którzy wykorzystywać będą własnoręcznie skonstruowane syntezatory do przetwarzania dźwięków ziemskiej atmosfery


Warsztat przeznaczony jest dla osób zainteresowanych nasłuchem przestrzeni kosmicznej oraz elektroniką w dziedzinie muzyki, akustyki i przetwarzania dźwięku.
Aby wziąć udział w warsztacie, nie jest wymagane doświadczenie ani wiedza w żadnej z powyższych dziedzin – wszystko jest objaśniane i przedstawiane od podstaw. I tak odpowiednio: 
– w dziedzinie radioastronomii uczestnicy zapoznają się z podstawowymi rodzajami emisji elektromagnetycznych oraz sposobami ich detekcji ze szczególnym uwzględnieniem emisji VLF. To właśnie ten rodzaj fal będzie odbierany poprzez internetowy streaming, i miksowany z dźwiękami generowanymi przez zbudowane przez uczestników warsztatu oscylatory akustyczne. 
– na polu elektroniki kursanci zostaną wprowadzeni w jej bogaty świat od podstaw, na początek zostanie wyjaśnione czym jest prąd, jakimi opisujemy go wielkościami, co one znaczą i w jakich pozostają zależnościach. Następnie zostaną zademonstrowane wraz z objaśnieniem zasad działania podstawowe elementy,  narzędzia oraz przyrządy pomiarowe używane w elektronice. 
Nastepnie zostanie wykonany szereg zadań praktycznych wraz z objaśnieniami, między innymi:
– wykonanie i zrozumienie zasady działania elementarnego obwodu elektrycznego: bateria – wyłącznik – rezystor – dioda LED
– jak działają podstawowe komponenty elektroniczne – zapoznanie z działaniem rezystora, kondensatora, wyłącznika, diody, potencjometru
– wykonanie potencjometrycznego regulatora siły sygnału audio
– co to jest i jak działa układ scalony CD40106BE
– budowa generatora fali prostokątnej w przedziale częstotliwości akustycznych sterowanego światłem
Zwieńczeniem warsztatu jest koncert zagrany przez klarnecistę oraz uczestników grających na włąsnoręcznie zbudowanych generatorach. Dźwięki generowanych fal akustycznych są miksowane z internetowymi transmisjami na paśmie VLF.